Izraelis siekia Lietuvos diplomatinės paramos

Rugpjūčio pabaigoje vykusiu Izraelio premjero B.Netanyahu vizitu žydų valstybė siekė dviejų tikslų: užsitikrinti Baltijos šalių diplomatinę paramą Europos Sąjungoje ir aptarti litvakų paveldo klausimus.
Antrasis klausimas gana nesudėtingas, tad geriau nuo jo ir pradėsime. Kiek man žinoma, Izraelis neturi didelių priekaištų Lietuvai dėl to, kaip tvarkomas žydų paveldas mūsų šalyje. Svarbiausia šiuo metu dėmesio reikalaujanti tema – Didžiosios Vilniaus sinagogos įamžinimas. Dabartinė padėtis ta, kad vietoj anksčiau stovėjusios sinagogos kieme tarp Vokiečių ir Dominikonų gatvės dungso atgrasus vaikų darželis, kurį miesto valdžia jau nutarė nugriauti. Klausimas tik kas bus jo vietoje.
Mano manymu, geriausia būtų sinagogos pastatą atstatyti ir paversti muziejumi. Toje sinagogoje būtų galima pristatyti religinį litvakų paveldą. Miesto gyventojams ir svečiams ekspozicija pasakotų kokios buvo svarbiausios Vilniaus Gaono idėjos, kuo jos tokios aktualios, kaip pakeitė Lietuvos ir kitų pasaulio kraštų žydų gyvenimą, koks Vilniaus Gaono indėlis į pasaulio minties raidą. Ši ekspozicija galėtų papasakoti apie tai, kaip pagrindinis Gaono mokinys Chaimas Voložineris įsteigė naujo tipo mokyklą – ješyvą, apie jos inovatyvius pedagoginius metodus. Toliau ekspozicija galėtų supažindinti su Rodūnės išminčiumi Chofetz Chaimu, kuris detaliai pagrindė kalbėjimo dėsnius – ką kalbėti tinkama o ką ne. Toliau būtų galima pakalbėti apie unikalią mussaro tradiciją, kuri siekė paveikti mokinių emocijas, kad tai leistų jiems kaip asmenybėms tobulėti. Tai gana panašu į psichologijos mokslą, tik unikalumas čia tas, kad iki psichologijos mokslo atsiradimo dar buvo likę keli dešimtmečiai.
Religinė litvakų tradicija smarkiai paveikė šiuolaikinio Izraelio raidą, sukūrė unikalų atsaką į modernizmo iššūkius Jungtinėse Amerikos Valstijose. Žodžiu, tai smarkiai judaizmą, o antrąja banga ir pasaulio dvasingumą bei kultūrą paveikusi kryptis – būtų nuostabu, kad lietuviai ir užsienio svečiai galėtų su visu tuo susipažinti. Dėl to, mano manymu, atkurta sinagoga taptų patraukliu turistiniu objektu, kuris dar ir atsipirkinėtų finansiškai.
Dabar prie pirmojo klausimo – diplomatinė Baltijos šalių parama Izraeliui ES institucijose. Visų pirma, mane ši izraeliečių iniciatyva ypatingai džiugina, kadangi rodo ne tik didelį pasitikėjimą mūsų šalimis, bet ir tai, kad turime galimybę būti naudingi kitiems tarptautiniu mastu – o tai brandžios civilizuotos šalies požymis.
Kodėl Lietuva turėtų suteikti Izraeliui tokią paramą? Kaip esu ne kartą minėjęs, veikia toks dvasinis dėsnis – civilizacija ir traukos centras krypsta į tuos kraštus, kurie draugiškiausi žydams. Lietuva pastaraisiais metasi ypač draugiška Izraeliui – reikalai mūsų šalyje išties juda teigiama linkme. Išaugo tarptautinis Lietuvos prestižas (pamenate, anksčiau mus Vakaruose laikė įkyruoliais, nes įspėdavome pasisaugoti Rusijos – dabar tai visame pasaulyje pripažinta nuostata); sulaukiame daug aukščiausio rango užsienio svečių (Norvegijos, Švedijos karaliai, popiežius, tas pats Netanyahu, o pasikvietę trijų Baltijos šalių prezidentus D.Trumpas daugiausia dėmesio skiria D.Grybauskaitei); Lietuva priimta į elitinių šalių klubą – EBPO, gausėja užsienio investicijų, tolygiai auga BVP; mažėja alkoholizmo problema, sustojo gyventojų nuotėkis, valdžia nevagia, nes opozicija prižiūri kiekvieną jų krustelėjimą. Taigi reikalai šalyje nepalyginami geresni nei, tarkim, prieš dešimtmetį, kuomet siautėjo finansinė krizė ir saviniekos vajus.
Jeigu žydus remti taip atsiperka, tuomet turėtume trinti delnais pasitaikius kiekvienai naujai progai. O čia proga ypač didelė, juo labiau, kad žydai to mūsų prašo.
Ar Lietuvos parama ES institucijose ir apskritai Europoje ką nors pakeistų? Vėl galime prisiminti mūsų poziciją dėl Rusijos. Nepaisant to, kad ši pozicija ilgą laiką nemažai ką Vakaruose erzino, šiandien tai dominuojanti nuomonė Europoje ir JAV. Nematau kodėl su Izraeliu turėtų būti kitaip, juo labiau, kad visame pasaulyje pradeda įsigalėti dešiniosios politinės jėgos, kurios daug palankesnės Izraelio atžvilgiu. Šiandien liberalios jėgos, tokie kaip Merkel ir Macronas (kurios paprastai smerkia Izraelį ir palaiko palestiniečius) praradinėja politinę įtaką – kitos šalys jų neklauso, o ir namuose juos vis labiau spaudžia konservatyvieji – AfD ir Nacionalinis frontas. Taigi palankus požiūris į Izraelį – su mumis ar be mūsų - vis tiek plis.
Jeigu pažvelgsime kurios šalys labiausiai nukentėjo nuo nelegalių migrantų – Vokietija, Švedija, Belgija, Prancūzija, Italija, Graikija – tai visos šios šalys buvo ir tarp didžiausių Izraelio smerkėjų bei palestiniečių užtarėjų. Dabar jų „numylėtiniai“ užplūdo jų gatves, vykdo teroro išpuolius – arabų mylėtojai nebežino kaip jų atsikratyti.
Taigi remti Izraelį padės mums apsisaugoti nuo tokių klaidų, kokias padarė liberaliausios Vakarų Europos šalys.
Kaip pastebi Egdūnas Račius, Lietuva ir kitos Baltijos šalys galėjo pasinaudoti Izraelio premjero vizitu ir pareikšti savo interesą, kad Izraelis užimtų griežtesnę poziciją Rusijos atžvilgiu. Su šia nuomone sutinku, tačiau nemanau, kad daug praradome praleidę šią progą (antra vertus S. Skvernelis interviu „Delfiui“ paminėjo, kad Lietuva kelia ir šį klausimą). Su mumis ar be mūsų Izraelis vis tiek susipras, kad diplomatinis suartėjimas su Rusija jiems nieko gero neduoda – tarptautinė Rusijos įtaka dėl sankcijų ir ekonomikos prastėjimo vis tiek mažėja, Rusija tampa vis labiau izoliuota. Izraelis su tokiu draugu tarptautinės bendruomenės akyse atrodo visai nekaip. Manau, tai tik laiko klausimas kuomet jie šį „draugą“ pames sklandesnių santykių su JAV vardan.
Suartėjimas su Izraeliu Lietuvai ypač naudingas, tad mes turėtume būti suinteresuoti jį tęsti ir gilinti. Šalis, kuri labiau nei kitos palaiko žydus, tampa pasaulio numylėtine. Pastarasis Izraelio vadovo vizitas – mūsų galimybė užimti šią visų šalių ypač geidžiamą vietą.
https://www.facebook.com/Netanyahu/videos/2116324818685995/
2018 08 26