Kosovas ir Albanija

2011 02 19

 

Mes dažnai girdime, kad naujai atvykę musulmonai su laiku susišlifuos su Europos vertybėmis. Kaip sekasi anksčiau atvykusiems musulmonams? Yra Europoje šalių, kur musulmonai įsitvirtinę jau nuo 15 amžiaus. Balkanų kraštuose Otomanai įkūrė savo valdymą 1463 metais, ir nuo to laiko dalis tų kraštų yra musulmoniški. Ar jie perėmė Europos vertybes?

 

Vienareikšmiško atsakymo nėra. Dalinai priėmė europietišką gyvenimo būdą. Tačiau musulmoniškieji Europos kraštai šiandien yra skurdžiausi ir labiausiai probleminiai. Man teko lankytis Bosnijoje ir Hercegovinoje. Šiame regione aiškiai matyti, kad musulmonai savo išsivystymo lygiu aiškiai atsilieka nuo krikščionių. 500 metų gyvenimo greta šio skirtumo ištrinti nesugebėjo.

 

Apie tai jau buvau rašęs: prieš pusantrų metų lankiausi Vakarų krante. Mane sukrėtė tai, kad moterys ten stiklinėmis akimis, vengia pažvelgti vyrui į akis. Grįžus į Jeruzalę vienas žydas tai pakomentavo taip: arabai nuolatos prievartauja savo moteris. Tai žmonės, gerai besijaučiantys chaose (those are people who thrive on chaos).

 

Šį pokalbį prisiminiau po to, kai perskaičiau The Economist straipsnį apie Albanijos ir Kosovo politinius reikalus. Štai pora citatų: „Sali Berisha, Albanijos ministras pirmininkas, apkaltino opoziciją, kuriai vadovauja Edi Rama, Tiranos meras, kad ši vadovauja nusikaltėlių ir teroristų gaujoms. Rama atsikirto, kad premjeras yra atsakingas už masinį kraujo praliejimą ir kad vidaus reikalų ministras yra socialiai pavojingas ir kad jį reikėtų areštuoti“.

 

Kita citata: „Kosove pažangos nematyti. Pastarosios jo problemos kyla iš Dick Marty, buvusio Šveicarijos prokuroro ir politiko. Jis parašė Europos tarybai ataskaitą, kurioje tvirtina, kad Hashim Thaci, Kosovo ministras pirmininkas, vadovavo mafijos tinklui, kuris smurtiniu būdu perėmė heroino prekybą ir yra susijęs su serbų ir kitų Kosovo gyventojų pagrobimais. Dalis pagrobtųjų vėliau buvo nužudyti Albanijoje dėl organų 1999 metais. Thaci tvirtina, kad ataskaita pilna melo ir Serbijos propagandos“.

 

Visa tai turime turėti omenyje. Europa taip ir nepakeitė dar viduramžiais čia atsibalčiusių čigonų. Europa nepakeitė 500 metų čia gyvenančių musulmonų. Tiesiog, jei nori pakeisti žmogų, turi pakeisti jo dvasinę programą. Kas čia neaiškaus – juk žmogus ir yra jo dvasinė programa, ar ne?

 

Tad kai vakariečiai viliasi, kad demokratija Egipte ar kituose kraštuose sutvarkys tų šalių politiką, civilizuos šiuos žmonės – aš juokiuosi!.. Vakariečiai patys naikina savo dvasinę programą, tačiau tuo pačiu tikisi, kad jų sukurta politinė sistema ir vertybės ištrauks iš liūno musulmonus...

 

Sekanti tema: Izraelis niekuomet neatrodė taip gerai. Tai straipsnio iš Aish.com pavadinimas. Ilgus dešimtmečius europiečiams atrodė, kad kone vienintelė arabų pasaulio problema – tai Izraelis su savo neteisėtomis statybomis. Kone visose arabų kraštuose prasidėjus masiniams protestams Vakarai atsibudo, kad tose šalyse, pasirodo, yra dar ir kitų problemų. Pasirodo, kad ten žmonės beteisiai. Todėl netikėtai Izraelio užsipuldinėjimai staiga baigėsi.  Nes pasaulis susivokė – pagal demokratijos ir netgi pagal arabų teisių lygį Izraeliui negali prilygti jokia arabų valstybė! Kuo visa tai paverčia tuos, kurie ilgus dešimtmečius užsipuldinėjo Izraelį dėl žmogaus teisių pažeidinėjimų, tačiau nė žodžio nepratarė dėl tų pačių arabų padėties musulmoniškose valstybėse? Rekomenduoju šį straipsnį paskaityti (angl.).

 

Na, ir pabaigai desertas. Apie tai, kaip pop dievaičio paauglio Justino Bieberio vertybes kuria ir saugo jo vadybininkas. Šis straipsnis bus ypač naudingas tiems, kurie dirbate su vaikais ir paaugliais.

 

Šiandien 12.30 per radiją – apie tai, kaip dvasinis šalies kodas pakeičia visuomenę ir politiką. Laida kartojama sekmadienį 17.30.