Nusikaltimais įtariamus politikus esame linkę rinkti į valdžią
Šį straipsnį esu paskelbęs dar prieš pora metų, tačiau manau, kad nepakenks pakartoti, ypač kai girdžiu prezidentę meluojant apie savo tėvo praeitį. Juo labiau, kad portalai, spaudinę šį trumpą straipsnelį, jį kažkodėl išsitrynė.
Nusikaltimais įtariamus politikus esame linkę rinkti į valdžią
Kai Lietuvoje politikui pareiškiami kaltinimai paėmus kyšį, prisivogus, kai įžymus politikas pabėga iš šalies dėl jam gresiančių kaltinimų ar yra pašalinamas iš prezidento posto už tai, kad buvo veikiamas nedraugiškos šalies agentų, jo populiarumas ... pakyla.
Pavyzdžių turime nemažai: 2004 m. paėmęs 95 000 Lt. kyšį apkaltintas V. Andriukaitis nuo tada laimėjo visus rinkimus Žirmūnuose. R.Paksas po neskaidrių santykių su J.Borisovu, prezidento priesaikos sulaužymo – vienas populiariausių politikų. Už jį dar populiaresnis V.Uspaskichas, neaiškiais būdais susikrovęs turtus (manoma, kad iš tarpininkavimo dujų versle), nuolat viešai įvardijamas kaip rusų FSB (KGB) statytinis, po kaltinimų Darbo partijos juodąja buhalterija sprukęs į Maskvą. Po visų šių kaltinimų – tai vienas populiariausių šalies politikų, realus pretendentas į premjero krėslą. Šalia jo į schemą puikiai įsipaišo A.Zuokas, iš pradžių tapęs Abonentu ir bėgęs į Varšuvą, pagarsėjęs korupciniu „Rubikono“ protegavimu ir savivaldybės narių papirkinėjimu. Visa tai jam matomai padėjo tapti Vilniaus meru.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai G.Kazakas, E.Lementauskas buvo pagauti duodant kyšį savo kolegai savivaldybės nariui – ir nieko, šios partijos populiarumas pernelyg nesumenko. Priminsiu, kad Pagėgiuose viešpatauja toks šios partijos atstovas V.Komskis, kuris pastebėtas šalia prekes kraunančių kontrabandininkų ir atvirai papirkinėja balsuotojus. Tačiau tai visai netrukdo TT nuolatos laimėti rinkimus Pagėgiuose, o kitur partijai įsijautus tvirtinti, kad atėję į valdžią jie būtinai susidoros su korupcija.
Tokių pavyzdžių galima vardinti ir daugiau, tačiau sociologinė tendencija gana aiški. O ji byloja, kad neseniai Vilniaus vicemerui R.Adomavičiui pateikti kaltinimai paėmus 30 000 lt. kyšį veikiausiai padės laimėti rinkimuose – ne tik jam, bet ir jo socialdemokratų partijai.
Toliau telieka tik mėginti aiškintis iš kur tas lietuvio meilė nusikaltėliui valdžioje. Šis sociologinis dėsningumas mums veikiausiai galėtų paaiškinti, kodėl metai iš metų savo postuose išsilaiko kyšių ėmimu kaltinti teisėjai ar kiti susikompromitavę pareigūnai. Tačiau tendencijos nepaneigsi, kad lietuvis valdžios nusikaltimus toleruoja ir netgi nesąmoningai juos palaiko.